Show Low, Pinetop, Lakeside and the White Mountains of Arizona

Theater 1 Name: Village Grill Theater
80 Seats

Block 8 Documentary
1pm - 2:50
Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché
Showcase Screening no Q & A 1:43:00

Block 9 Documentary
2:50 pm- 4:10
The Journey back to Normal 1:05:29
Q & A 10:00

Block 10 Documentary
4:10 pm  - 5:25
El Viejo 1:07
Q & A 10:00

Block 11 Documentary
5:25 pm - 7:30
Journey Home 57:56
Saving the Burg 58:00
Total Time 1:45:56
Q & A 15:00

Thursday October 17th,  2019

Workshops - For Film maker Pass Holders ONLY - all others may purchase a Workshop Day Pass $30.

 Times and workshops will post soon


Theater 1 Name: Village Grill

Seats 80


Block 21 Suspense
1:00 pm - 2:30
Afterthoughts 7:11
Constant Treason 16:39
Rosalind 16:39
The Box 13:53
The Cunningman 12:54
Total Time 1:07:16
Q & A 20:00


Block 22 Feature
2:30 pm - 4:25
The Recce
Showcase Showing - No Q & A 1:55:00

Block 23
4:30 pm - 4:50
Gorky Action Pants 3:35
One Last Dance 3:57
Total Time 7:32
Q & A 10:00


Late registration  9 am to 10 am

All film makers must be registered by 10 am


Village 8 Theatre Pinetop

Workshops 10 am to 12:30

Screenings 12:30 to 7:30

Workshops - For Film maker Pass Holders ONLY - all others may purchase a Workshop Day Pass $30.

 Times and workshops will post soon

Theater 2 Name: Coke Theater
Seats 80

Block 26 

1:00 pm- 3:00
A Bitter Reckoning 24:30
Dinner in Room 307 15:00
Intervention 15:00
Ladies Most Deject 16:00
Liam & May 20:00
Total Time 1:31
Q & A 20:00

Block 27
3:00 pm - 4:30
Mens Sana 14:30
Retrocausality 17:51
Rueful Warrior 14:51
You Are Me 15:56
Total Time 1:03:08
Q & A 15:00

Workshops - For Film maker Pass Holders ONLY - all others may purchase a Workshop Day Pass $30.

 Times and workshops will post soon

Sunday Oct 20 th, 2019

80th PARTY

1477 W White Mountain Blvd, Pinetop

​right next to theater

​​Friday Oct 18th, 2019

Theater 3 Name: Grande Theater
Seats 249


Block 17
1:00 pm - 3:00
A Bitter Reckoning 24:30
Dinner in Room 307 15:00
Intervention 15:00
Ladies Most Deject 16:00
Liam & May 20:00
Total Time 1:31
Q & A 20:00

Block 18
3:30 PM - 5:50 pm
Special red carpet Screening
Please all attend
Turnover - Family Feature
Turnover 2 Hours
Q & A 20:00

6:30- 8:00
Red Carpet Press Event

   
Theater 3 Name : Grande Theater

249 Seats


Block 1  Suspense
1:00 pm - 2:30 pm
Afterthoughts 7:11
Constant Treason 16:39
Rosalind 16:39
The Box 13:53
The Cunningman 12:54
Total Time 1:07:16
Q & A 20:00


Block 2  Mockumentary -- Music Video
2:30 pm - 3:50 
Alien Guy Tim 14:00
Deer Grandma 10:00
Gorky - Action Pants 3:35
One last Dance 3:57
Cat Dexx
Script reading 10:00
Erased 10:00
Total Time 57:01
Q & A 15:00

Block 3 Sci Fi
3:55 pm - 6:10
Mens Sana 14:30
Retrocausality 17:51
Rueful Warrior 14:51
You Are Me 15:56
Total Time 1:03:08
Q & A 15:00

Block 4 Feature
6:10 - 7:31
Amaryllis 1:11:00
Q & A 10:00

Theater 1 Name: Village Grill
Seats 80

Block 15 Short  11 - 25
1:00 -3:15

Pooch Sitter 15:00
Still Hunt 23:14
Swept Away 11:58
Sylvia by Rachel Prendergast 16:53
Tank Man 14:40
Total Time 1:21:45
Q & A 20:00



Theater 2 Name: Coke Theater
80 Seats

Block 12 - Feature
1:00 pm - 2:40 pm
Acceptable Damage 1:18
Total Time 1:18
Q & A 15:00

Block 13 Short under 11
2:40 pm - 5:00 pm
Cat Dexx - Inkosi 9:58
Float 10:28
Gray Matter 6:50
I Spy a Foodie 8:29
Jeremy 9:10
Joe Goes to the Store 8:40
SYLVIA by Angela Page 10:25
The Last Deal 7:41
the Peck Situation 10:00
Trypophobia 8:52
Zarin 9:29
Total Time 1:39:53
Q & A 30:00

Block 14 - Feature
5:00 pm - 7:00 pm
Her Mind in Pieces 1:35
Total Time 1:35
Q & A 10:00

DAILY FILM MAKER LOUNGE


8 pm - Film makers mixer and welcome Party

2 free cocktails & Free Appetizers per Film Makers badge at "The Lodge bar & Grill" 

857 E White Mountain Blvd, Pinetop, AZ 85935 

THEME IS : DISCO - dress up and prepare for a best Disco outfit contest! Guests welcome, however, free drinks and food for filmmakers passes only  NO CHILDREN


Village 8 Theatre Pinetop

Workshops 10 am to 12:30

Screenings 12:30 to 6:00


3:30 PM - Turnover - Special Non- competing screening and Red carpet pictures and Autographs afterwards

RED CARPET - PRESS EVENT
6:00 to 7:30 pm

Theater 4 Name: WME Theater

132 Seats

Block 5 Showcase Screening

1:00 pm - 2:40
Downward Hiro 22:00
The Only Flight 14:00
Sis 3:00
The Plagiarist 15:00
Dire Consequences
Script reading 10:00
True Destiny
Script Reading 10:00
Total Time 1:12:00
Q & A 15:00

Block 6   Featurettes
2:40 - 4:40
McBride 31:00
Ricky’s Story 35:00
Service Road 30:00
Total Time 1:36
Q & A 15:00

Block 7   Horror
4:45 - 6:45
Boo 15:00
The Man in the Back Seat 4:17
Undead in the West 14:38
When the fever Breaks 1:05:04
Total Time 1:38:59
Q & A 20:00

WME VILLAGE 8 THEATER IS LOCATED AT 

1501 W White Mountain Blvd, Lakeside

Western Hoe Down

AWARDS DINNER

Theater 4 Name: WME Theater

Seats 132


Block 19   Documentary Short
1:00 pm - 2:30
Fallen Feathers 8:11
Rooted in Arizona 4:00
Space to Explore 14:00
The Axe Man 15:00
The Last Doll Lady 21:00
Total Time 1:03
Q & A 15:00

Block  20- Mockumentary
2:30 pm to 3:05
Alien Guy Tim 14:00
Deer Grandma 10:00
Total Time 24:00
Q & A 10:00


​8:30 pm Party at the Lion's Den - Bar

​Theme: Country Western

LIVE BAND performance

​2408 E White Mountain Blvd, Pinetop

Free Tequila Tasting with Mexican Moon shine Tequila, free appetizers

FILM MAKERS ONLY - NO GUESTS

Western Costume contest

​NO CHILDREN

Film Maker VIP Lounge  with Free WIFI  and complimentary Coffee & snacks will be served.  Access ONLY with Film Makers, Press or

Staff  Passes/Badges

NOT OPEN to regular festival pass holders


Optional Awards dinner with reserved seating 6:30-7:30 Hon-Dah Casino

Dinner Entertainer: Prince Fleet Easton 7:00 pm

PAID TICKET HOLDERS ONLY


7:30-9:00 pm Free Awards Ceremony

​OPEN TO ALL




​8 pm Party at the Green Tree Inn - Bar

​Theme: THE 80's MOVIES

​431 E White Mountain Blvd, Pinetop, AZ 85935

2 free drinks per film maker's badge, free appetizers - FILM MAKERS PASSES ONLY

NO GUESTS OR CHILDREN

Costume contest

Saturday Oct 19th, 2019

Daily Fri - Sat - Sun

Theater 3 : Name Grande Theater

Seats 249

Block 24 Horror  
1:00 pm - 3:10
Boo 15:00
The Man in the Back Seat 4:17
Undead in the West 14:38
When the fever Breaks 1:05:04
A Trespasser on Rancho Rivera Script Reading 10:00
Total Time 1:48:59
Q & A 20:00

Block 25 Short under 11
3:10 pm - 4:25
Cat Dexx - Inkosi 9:58
Float 10:28
Gray Matter 6:50
I Spy a Foodie 8:29
Jeremy 9:10
Joe goes to the Store 8:40
SYLVIA by Angela Page 10:25
The Last Deal 7:41
the Peck Situation 10:00
Trypophobia 8:52
Zarin 9:29
Total Time 1:39:53
Q & A 30:00


WELCOME PARTY

Village 8 Theatre Pinetop

Workshops 10 am to 12:30


Theater 4 Name : WME Theater

Seats 132


Block 28- Shorts 11-25 - 2nd Showing

1:00 pm - 2:40
Pooch Sitter 15:00
Still Hunt 23:14
Swept Away 11:58
Sylvia by Rachel Prendergast 16:53
Tank Man 14:40
Total Time 1:21:45
Q & A 20:00



Block 29 - Featurettes - 2nd Showing
2:45 pm - 4:45
McBride 31:00
Ricky’s Story 35:03
Service Road 30:00
Total Time 1:36:03
Q & A 15:00

Theater 2 Name : Coke Theater
Seats 80


Block 16 Documentary & Script
1:00 -3:10

They Say it can’t be Done 1:12
Wild Cat
Script reading 10:00
In the Land of good Oaks
Script Reading 10:00
Like a Tattoo
Script reading 10:00
Angie Baby
Script Reading 10:00
Total Time
Q & A 20:00

Mandatory Film maker registration Noon- 7 pm inside the Village 8 Theater.  ​Every film must register during this time or notify us of late  check in  for Friday 9-10 am. Films not checking in or attending all  3 days will not be screened and will be disqualified from any awards. Pre-scheduled press interviews


7:00 to 7:30 pm  Orientation